Bli medlem i IOGT!

Kritik mot att Ica-butik får serveringstillstånd

Polisen och IOGT-NTO kritiska till att en Ica-butik på Södermalm i Stockholm får tillstånd att servera alkohol i butiken.

Sedan den nya alkohollagen trädde i kraft vid årsskiftet i fjol har allt fler ställen, som till exempel kaféer och livsmedelsbutiker, fått möjlighet att servera alkohol. Först ut i landet var en Ica-butik i Liljeholmen och därefter har en handfull butiker i staden fått serveringstillstånd.

Nu har även Ica Kvantum på Södermalm i Stockholms innerstad får tillstånd att sälja vin, starköl och cider på en avgränsad yta i butiken, skriver tidningen Metro. Butiken i fråga ligger bredvid ett stökigt Systembolag, där det man har vakter för att behålla ordningen, och strax intill Medborgarplatsen, som beskrivs som en av Stockholms farligaste platser.

IOGT-NTO beklagar att Södermalms stadsdelsnämnd kommer att tillstyrka tillståndet i nästa vecka.
- Vi vet att tillgängligheten också ökar konsumtionen av alkohol. Sedan är det extra olyckligt att det är en mataffär. Alla människor behöver handla mat och tidigare har man kunnat göra det utan att mötas av alkoholförsäljning. Det här gör alkoholen till en vardagsföreteelse, säger Sara Heine, verksamhetschef på IOGT-NTO, till Metro.

Även polisen är kritisk till butikens alkoholtillstånd.
- Jag blev lite förvånad. Ingen har frågat oss vad vi tycker. I det här området har vi väldigt mycket problem som är relaterat till en högalkoholförbrukning och jag tycker generellt att man bör vara väldigt restriktiv med alkoholtillstånden, säger Peter Ågren, vikarierande chef för Södermalmspolisen, till Metro.

Ica har ingen generell policy när det gäller alkoholförsäljning i sina butiker, utan det är de enskilda butiksinnehavarna som hanterar och driver detta.

Av: Henry Ohlsson, 2012-08-14

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

IOGT-NTO
Box 12825
Stockholm Sweden
08-672 60 00