Bli medlem i IOGT!

Skärpta alkohollagar i Thailand

Thailand har beslutat införa nya alkohollagar. De nya lagarna innefattar bland annat förbud mot att dricka alkohol i fordon, varningstexter på flaskor och säljförbud på arbetsplatser och i närheten av skolor. Även lagstiftningen rörande alkoholreklam kommer att skärpas, rapporterar Drugnews.

De nya bestämmelserna meddelas av Saman Futrakul, chef för den statliga alkoholbyrån OAB vid Thailands hälsoministerium. Målsättningen med den nya lagstiftningen är att försöka minska de ökade alkoholproblemen i landet.

Redan i veckan har skärpningar införts mot att dricka alkohol i alla slags fordon, ett förbud som även gäller passagerare. Förbudet gäller även om fordonet står stilla och den som bryter som lagen kan dömas till sex månaders fängelse och höga böter på motsvarande 14 000 kronor.

Ytterligare nya lagar mot alkohol träder i kraft om tre månader, då förbud mot försäljning och konsumtion av alkohol på arbetsplatser införs . Även försäljning av alkohol i ett område på upp till 500 meter från skolor kommer att bli otillåtet.

– Den nya lagen kommer säkert ha effekt vad gäller att minska olyckor orsakade av berusade förare eller passagerare, men myndigheterna borde också se till att minimera försäljning av alkohol under de stora helgerna, säger Theera Watcharapranee, ordförande för Stop Drink Foundation, till tidningen Nation.

Fler skärpningar mot alkohol är att vänta längre fram, bland annat ska varningstexter täcka minst 50 procent av flaskornas etikett och alkoholreklam i Thailand kommer inte längre att få anspela på sex.

Thailands planer att försvåra för den internationella alkoholindustrin har redan kritiserats i handelsorganisationer som WTO.

Av: Henry Ohlsson, 2012-08-15

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

IOGT-NTO
Box 12825
Stockholm Sweden
08-672 60 00